Španělský spor o obnovitelnou energii otřásá důvěrou investorů v investice v EU
Novinky Zahraniční

Španělský spor o čistou energii otřásá důvěrou investorů v EU

Investoři do obnovitelných zdrojů energie, kteří ztratili slíbené dotace ze Španělska, se chystají požadovat 125 milionů dolarů od španělské vlády prostřednictvím soudního sporu v Londýně. Tato desetiletá sporu má významné dopady na financování čisté energie v celé Evropské unii.

Výsledek sporu bude pozorně sledován investory, zejména po přijetí nového amerického zákona nabízejícího pobídky pro domácí zelenou technologii. Experti uvádějí, že tento zákon již odvádí čistou energetickou investici od zemí EU, jako je Španělsko, a zanechává 27 členských států mnohem méně konkurenceschopnými globálně.

Evropská komise, výkonný orgán EU, navrhla svá vlastní pravidla pro povolení státní pomoci a pobídek pro zelenou investici, ale tyto změny by neměly mít vliv na již probíhající soudní případy.

Soudní spor v londýnském obchodním soudu tento týden zahrnuje investory z Nizozemska a Lucemburska, kteří investovali miliony do solární elektrárny na jihu Španělska v roce 2011. Španělská vláda nabízela dotace, aby podpořila růst v oblasti výroby obnovitelné energie, ale kontroverzně snížila platby bez upozornění poté, co se snažila snížit náklady po finanční krizi v roce 2008.

Španělsko bylo v mezinárodním měřítku již více než 50krát žalováno kvůli retroaktivním změnám. Podle údajů OSN o mezinárodních investičních sporech dosud nezaplatilo, i když prohrálo více než 20 případů. EU podporuje postoj Španělska.

„Tyto investoři do obnovitelných zdrojů energie – více miliardové společnosti – jsou velmi znepokojeni postojem Španělska a Evropy do budoucna,“ uvedl Nick Cherryman, jeden z právníků vedoucích případ proti Španělsku. „Proč by měli riskovat investování do Evropy, když mají tuto historii?“

Španělsko nyní figuruje vedle Venezuely a Ruska jako země s nejvíce nezaplacenými dluhy v oblasti porušení obchodních smluv, a to podle nedávného hodnocení, které sestavil odborník na arbitrážní řízení a právo EU Nikos Lavranos s sídlem v Nizozemsku.

Většina případů tvrdí, že Španělsko porušilo dohody, které se zavázalo dodržovat v rámci Mezinárodní energetické smlouvy, právně závazné dohody mezi 50 zeměmi, která chrání společnosti před nekalým zásahem vlád do energetického sektoru.

Environmentální aktivisté kritizovali tuto smlouvu za ochranu investic do fosilních paliv, protože finančníci mohou také žalovat kvůli politickým změnám, které mají za cíl omezit znečišťující projekty. Pro Španělsko se však téměř všechny případy týkají obnovitelných zdrojů energie.

Pokud vezmeme v úvahu větší obrázek, EU si podle Lavranose střílí sama do nohy podporou Španělska v této věci. „Nemůžete věřit, že budou schopni dodržet své dohody, takže si myslím, že otřese důvěrou investorů,“ uvedl. Také se ptá, jak je možné, že Španělsko neplní své závazky ohledně iniciativ na zvýšení produkce obnovitelných zdrojů energie, přičemž se EU v poslední době snaží dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a uvolnit pravidla pro dotace.

Investoři, kteří v roce 2013 investovali do solární elektrárny v jižním Španělsku, žalují španělskou vládu kvůli snížení slíbených dotací. I když Španělsko ztratilo více než 20 případů a bylo již více než 50krát žalováno kvůli retroaktivním změnám, zatím žádnou platbu neuskutečnilo. Evropská komise podporuje postoj Španělska, ale navrhla vlastní pravidla pro povolení státní podpory a pobídek pro zelené investice. Tyto změny by se však netýkaly již probíhajících soudních sporů.

Soudní řízení, které probíhá v Londýnském obchodním soudu, se týká investorů z Nizozemska a Lucemburska, nicméně, tato spor o snížené dotace pro obnovitelné zdroje může odradit investory a ovlivnit snahy EU o dosažení klimatické neutrality. Pokud má EU uspět v ambiciózních cílech klimatické neutrality, musí vytvořit jasná pravidla pro podporu a financování obnovitelných zdrojů energie a zaručit investorům stabilní podmínky a ochranu.

V současnosti EU připravuje své vlastní pravidla pro poskytování státní podpory a podporu pro zelené investice. Tyto změny by však neměly mít vliv na probíhající soudní spory. Investoři doufají, že rozhodnutí soudu v Londýně v jejich prospěch přinutí Španělsko, aby se konečně urovnalo v těchto dlouhodobých sporů.

Není pochyb o tom, že investoři v obnovitelné energii hrají důležitou roli při podpoře přechodu na zelenou energii a v boji proti klimatické změně. Je důležité, aby vlády zajistily pro investory stabilní podmínky a dodržovaly mezinárodní dohody, které slibují ochranu před neoprávněným zásahem do energetického sektoru. Pokud se to nestane, může to vést k nejistotě a ztrátě důvěry investorů, což může mít vážné důsledky pro budoucnost čisté energie v Evropě.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*