4mmenergy.cz/
Ostatní Produkty

Od konce června 2024 lze opět žádat o dotaci na solární ohřev vody z programu NZÚ Light, je třeba ale počítat s nižší částkou

Z důvodu vyčerpání finančních prostředků určených na program solární fotovoltaický ohřev vody pro seniory a nízkorozpočtové domácnosti byl dne 22. května 2024 příjem nových žádostí pozastaven. Jak už bývá zvykem v našem státě, pokud dojde k pozastavení a opětovnému spuštění programu, je to vždy za podstatně horších finančních podmínek pro nově žádající. A to konkrétně snížením původní dotace ve výši 90.000,-Kč s dodáním nového bojleru na částku 70.000,-Kč.

Tento krok snad už ani nemůže nikoho překvapit, co je ale zarážející, že dopad bude opět cílit na nezranitelnější skupinu obyvatelstva – seniory, osoby pobírající invalidní důchod 3. stupně, domácnosti s příspěvkem na bydlení nebo na dítě. Určitě neuspěje argument vlády, že ceny komponent pro fotovoltaiku klesají, snížení dotace o 22% od posledního spuštění programu v lednu 2024 absolutně nereflektuje změnu cen, zvláště když některé komponenty mírně podražily (FV panely, elektrické kabely, měniče, ale ani ceny elektrických bojlerů rozhodně neklesají).

Opětovný příjem žádostí bude spuštěn 25. června, již nyní je ale zřejmé, že se bez doplatku ze strany zákazníka tento systém solárního ohřevu vody v původní kvalitě a konfiguraci rozhodně nedá zrealizovat. Výše doplatku bude hodně záviset na složitosti instalace, typu střechy, aktuálního způsobu ohřevu vody a dalších požadavcích zákazníka. Částečně lze doplatek snížit některými úkony, které si bude schopen zákazník zařídit sám.

I tak bude fotovoltaický ohřev vody pro mnoho zájemců nedostupný, protože nebudou schopni nebo i ochotni dát ze svého rozpočtu vysokou částku na doplatek. Toto je obrovská nespravedlnost vůči těm, kteří měli to štěstí a stihli si podat žádost o dotaci ještě před pozastavením programu a získali ohřev vody bez doplatku. Výhrou může být nalezení realizační firmy, která je schopna individuálně posoudit možnosti zákazníka i složitost instalace a navrhnout řešení, které by si opět mohl dovolit téměř každý, aniž by ho muselo stát desetitisíce korun.

Rádi vám individuálně posoudíme možnosti instalace solárního ohřevu vody z programu NZÚ Light u vás doma a nalezneme společně řešení, které vám bude vyhovovat k vaší plné spokojenosti. Garantujeme vám, že i přes určitý doplatek, který vás rozhodně nezruinuje, dokážeme i přes nepříznivé podmínky snížení dotace ohřev vody zrealizovat. Nejpozději do 2 let se vám investice vrátí a pak už budete využívat všech výhod výroby elektrické energie prostřednictvím čistého zdroje – slunce. Více informací naleznete na našich stránkách www.4mmenergy.cz nebo na tel: 722 264 710.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*