Turecko zemětřesení
Finance Novinky Zahraniční

Zemětřesení v Turecku by mohlo v tomto roce snížit HDP země až o 1 %

Potenciální ekonomické dopady zemětřesení v Turecku by mohly v letošním roce způsobit ztrátu až 1 % hrubého domácího produktu země, uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek.

Banka dodala, že se jedná o „přiměřený odhad“ vzhledem k očekávanému oživení v důsledku rekonstrukčních prací v letošním roce, které vyrovná negativní dopad na infrastrukturu a dodavatelské řetězce. „Zemětřesení postihlo ve velké míře zemědělské oblasti a oblasti, kde je lehký průmysl, takže přelévání do jiných odvětví je omezené,“ řekla agentuře Reuters hlavní ekonomka EBRD Beata Javorcik.

Tureckem a sousední Sýrií otřáslo 6. února ničivé zemětřesení, při kterém zahynulo více než 41 000 lidí a miliony lidí potřebují humanitární pomoc, přičemž mnoho přeživších zůstalo v téměř mrazivých zimních teplotách bez domova. Růst pro Turecko, které je největším příjemcem finančních prostředků EBRD, byl revidován z 3,5 % v roce 2023 na 3 %, aniž by byl v odhadech zohledněn dopad zemětřesení.

Banka dodala, že rostoucí požadavky na externí financování a politická nejistota spojená s volbami v roce 2023 vytvářejí značnou ekonomickou zranitelnost. Zemětřesení v Turecku zhatilo plány na konání voleb do června a vyvolalo horečnou debatu ve vládě prezidenta Tayyipa Erdogana a v opozici o možném odkladu.

„Vzhledem k tomu, že znehodnocování turecké liry od roku 2015 předstihlo inflaci, turecký vývoz rychle rostl a těžil z nižších nákladů vyjádřených v amerických dolarech,“ dodává zpráva.

Turecká lira se ve středu dostala na nové rekordní minimum.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*