Mytitle časové razítko
Aplikace Tech

Ochrana duševního vlastnictví pomocí blockchain časového razítka Mytitle

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by vás čekalo, pokud by někdo zcizil vaši vlastní práci? Co by jste dělali, pokud by vámi projektovaný dům, nad kterým jste v rámci tendru strávili měsíce práce a značné množství energie, znenadání vyrostl uprostřed Prahy na Václavském náměstí a vy za něj nedostali zaplaceno a zároveň byste neměli jak dokázat své autorství?

Předcházet neřešitelnosti takových situací dokáže časové razítko, neboli, timestamp. Je vám tento pojem cizí? Čtěte dál a dozvíte se, co to jsou časová razítka, k čemu slouží a jak se hodí pro ochranu vašeho duševního vlastnictví. 

V době kdy se technologie vyvíjí závratnou rychlostí se s technologickým pokrokem setkáváme nejen každý den, ale i v širokém spektru aspektů každodenního života. Pokud se nějaká část vašeho života stále ještě nepřeklenula v technologický obor, věřte, že minimálně myšlenka na něj již existuje. A tady se dostáváme k jedné z vrstev našeho tématu.

Nejprve si ale pojďme představit digitální online nástroj Mytitle, který je tu pro každého, kdo si chce být jistý, že mu autorství jejich díla nebude odepřeno. Mytitle tuto jistotu zajišťuje právě prostřednictvím technologie časových razítek, kterou aplikuje v procesu certifikace digitálních souborů. 

Certifikační nástroj Mytitle poskytuje ochranu jakýchkoliv digitálních souborů rychle a odkudkoliv. Celý systém certifikace probíhá online a vy tak můžete ušetřit čas i náklady, které by jinak byly spojeny s návštěvou právníka.

Časové razítko, co to je a k čemu se využívá?

Časové razítko je technologie, která vytvoří digitální označení vašeho dokumentu v konkrétním čase společně s informací o jeho vlastníkovi. Taková forma označení vašich dat má jednu zásadní výhodu – není možné ji upravit nebo zfalšovat a vy tak disponujete zásadní důkazní informací. 

Certifikační autorita vs. Mytitle časové razítko

Státním a veřejnoprávním institucím vydávají kvalifikovaná časová razítka tzv. certifikační autority. Je několik zásadních rozdílů, kterými se Mytitle od kvalifikovaných institucí vydávajicí časová razítka odlišuje. 

Životnost časového razítka

Životnost časových razítek, která jsou vydávaná certifikačními autoritami, se pohybuje mezi 3-5 lety. Následně je možné tuto “platnost” prodloužit, ovšem za vyměřený poplatek, který si každá instituce určuje samostatně. S Mytitle získáte časové razítko, ověřené blockchain šifrovaným kódem, tzv. hashem, které je platné navždy. 

Efektivnost časového razítka

S Mytitle získáte vlastnický certifikát, kde jsou uloženy informace o tom, v jaký den a čas byl dokument uložen, společně s náležitostmi o identitě autora. To je v porovnání s běžným způsobem digitálního označení velkou výhodou, protože vedle nahrávání dokumentu již nemusíte zajišťovat další elektronický podpis. 

Decentralizace

Mytitle se od certifikačních autorit zásadně liší tím, že pro ověření vydaného digitálního razítka využívá blockchain. Na rozdíl od certifikačních autorit, které musí časová razítka potvrzovat u centralizovaných institucí tak využívá maximálně decentralizovanou síť. Blockchain a Mytitle na sobě nejsou vzájemně závislé a díky tomu je váš certifikát v maximálním bezpečí. Existenci daného dokumentu a informace o jeho vlastníkovi je možné kýmkoliv a kdekoliv ověřit. 

Využitelnost časových razítek

Certifikační autority mají vymezenou působnost. Pro státní instituce je verifikační systém dostupný pouze v rámci území Evropské Unie. Mytitle vydává časová razítka bez omezení. Tedy vlastnický certifikát, patřičně ověřený, vám bude vydán kdykoliv, zároveň dokument je možné díky blockchainu obdržet a zpětně identifikovat kdekoliv na světě. 

S Mytitle jste schopni své dokumenty zajistit časovým razítkem bez omezení. Maximálně flexibilní systém je závislý pouze na míře a kvalitě vašeho internetového připojení.

Kdy a k čemu slouží elektronická časová razítka?

Časové razítko primárně slouží pro potvrzení vlastnictví digitálního dokumentu za účelem právní ochrany. Nyní je tato technologie využívaná státní správou a veřejnoprávními osobami, které jsou povinné ji využívat ze zákona. Certifikační autoritou, které využívají státní instituce, jsou První certifikační autorita (I.CA)  a Česká pošta (pod označením PostSignum), kterým byl statut certifikační autority udělen roku 2016. Následně do této skupiny přibyla ještě eIdentity. 

Mytitle je výjimečný nejen v míře efektivity svého certifikačního systému ale i v sofistikovanosti samotné uživatelské cesty. Právě na Mytitle platformě najde prostor úplně každý, kdo chce zajistit nedotknutelnost své práce nebo svých dat dříve než dojde k jejich zneužití. 

S Mytitle jste bez překážek schopni získat vlastnický certifikát, díky kterému budete moci jednoznačně prokázat vlastnictví svých dat a autorské práce libovolného formátu. Dojde li ke zneužití vaší práce, vy budete mít v rukou neprůstřelný důkaz, který vám pomůže nejen obhájit vaše vlastnictví, ale také ušetří váš čas a energii, kterou byste museli vynaložit v případě zdlouhavého soudního jednání. 

Zdroj: Mytitle.com

One Comment

  1. Pingback: Standard or a blockchain timestamp? Where are the differences and what is better? ⚡️ Disrupt Magazine

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*