Co je ASMR?
Zábava Zajímavosti

Co je ASMR a jak vám může změnit život?

Droga, porno, fetiš.. Jako každá novinka i ASMR je spojené se spoustou pověr a předsudků. Chcete vědět, co je ASMR a jak vám může změnit život?

Už se vám někdy stalo, že vám při česání vlasů naskočila husí kůže? Nebo jste pozorovali někoho při obracení listů knihy a cítili zvláštní uspokojení? Zvuků a situací vyvolávající klid je nesčetně moc a pro každého to může být něco jiného. Šeptání, ťukání, škrábání, mlaskání. Možná jste se někdy cítili trapně, že vás některé zvuky zvláštním způsobem “vzrušují”. Trapně se ale cítit nemusíte, od doby, kdy na YouTube začala vycházet tzv. ASMR videa, je nad slunce jasné, že milovníků ASMR jsou miliony. 

Co je ASMR?

ASMR – Autonomous sensory meridian response, v překladu autonomní senzorická meridiánová reakce

Aktualizovano.cz

ASMR je podle definice brnění, které obvykle začíná na pokožce hlavy a pohybuje se po zadní části krku a horní části páteře. Jednoduše řečeno v nás některé zvuky a situace vyvolávají pocit klidu, uvolnění a příjemného brnění či husí kůže. Některé zdroje o ASMR mluví jako o “mozkovém orgasmu” a je pravdou, že to jakýsi pocit blaženosti je.

Většina fanoušků ASMR poslouchá videa před spaním protože jim pomáhají usnout nebo chtějí-li se uvolnit.

Aktualizovano.cz

V souvislosti s ASMR se často doslechnete o tzv. spouštěčích. O co se jedná? Právě spouštěč je podmět, který v nás vyvolává zmiňované příjemné pocity jako mravenčení, husí kůže a celkový pocit klidu a uspokojení. Jednotlivých spouštěčů je celá řada od šeptání, foukání, škrábání, ťukání, broukání, mumlání, žvýkání až po doteky lepící pásky. Někoho uspokojuje sledování lidí, kteří se na něco koncentrují nebo třeba malují. 

Sexuální podtext?

Mnoho lidí vidí v ASMR sexuální podtext a vlastně se není čemu divit. Většinu ASMR obsahu natáčejí dívky sedící v šerém prostředí, šeptající nebo mlaskající do mikrofonu. V roce 2015 se uskutečnila studie, která zkoumala, jak lidé sexualitu v ASMR videích vnímají a 5% respondentů vypovědělo, že využívají ASMR k sexuální stimulaci. 

Typy ASMR videí 

Roleplay

Jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších druhů videí jsou tzv. roleplay videa. Kosmetička, kadeřnice, manikérka, zubařka, dentální hygienistka, prodavačka atd. Koncept videa je založený na hře, kdy na vás tvůrce videa mluví, konejší vás, pečuje o vás a přitom ťuká nebo škrábe na různé předměty. Pokud je video natočeno kvalitně a tvůrce umí roli zahrát, má divák reálný pocit, že je o něj pečováno.

Food

Food videa jsou na YouTube obecně oblíbená a tak není divu, že se tento trend dostal i na ASMR scénu. Videa jsou obvykle koncipována podobně. Tvůrce si připraví několik druhů sladkostí nebo jiných pokrmů a postupně ochutnává a mlaská. Mlaskání je jeden z velmi rozšířených spouštěčů a proto mají food videa milionová zhlédnutí.

Slizy, třpytky & modelíny

Další milionová zhlédnutí mají videa se slizem nebo modelínou. Slizy se mezi sebou různě míchají, přehazují se z ruky do ruky a přitom tvůrce k divákovi promlouvá šepotem. 

Hauly, story times, tutorialy

Na scéně jsou také běžné formáty YouTube videí jako jsou hauly, vyprávěcí videa, tutorialy atd. Od klasických videí se liší tím, že tvůrce na diváka šeptá a předměty, které ukazuje využívá jako zdroj příjemných zvuků pro diváka. 

Čeští ASMR tvůrci 

Videa nemusíte sledovat ve vašem rodném jazyce, většinou jde spíše o konkrétní spouštěč než o obsah sdělení. Není tedy problém sledovat obsah v angličtině nebo jiném jazyce. I tak pro vás ale máme tipy na kanály s výhradně českým ASMR obsahem.

SmallestPixie
8k odběratelů
Roleplay, zpívání, kreslení, povídání

SmallestPixie

ASMR Filip
8,1k odběratelů
Live streamy, recenze, nakupování, zajímavosti, umění

ASMR Filip

Mars 16 ASMR
6,5k odběratelů
Roleplay, pokec, četba, hauly, umění, líčení a další 

Jirka ASMR

13,5k odběratelů
Ochutnávky, Let’s playe, povídání

Nezaujalo vás ASMR? Přinášíme vám TOP 5 TIPŮ NA NETFLIX SERIÁLY

Pravděpodobně nejúspěšnější kanál Gibi ASMR překonal 3 miliony odběratelů. Její nejsledovanější video Dark & Relaxing Tapping & Scratching má více než 20m shlédnutí. Číňance vystupující pod názvem Tingting ASMR, která se věnuje převážně pečujícím videím, chybí k překonání 2m odběratelů posledních 200k fanoušků. Ruská tvůrkyně Gentle Whispering 2m hranici již překonala a její nejsledovanější video má přes 26m views. Z toho jasně vyplývá, že pokud vám ASMR dělá dobře, není se za co stydět a můžete si na YouTube najít svůj spouštěč a svého oblíbeného tvůrce.

Víte už co je ASMR? Zaujalo vás ? Patříte mezi fanoušky nebo vám naopak tento druh zábavy přijde jako prostý fetiš? Napište nám do komentářů.

Baví vás nás obsah a chtěli byste nás podpořit? Je to prosté, staňte se fanoušky naší FB stránky.
🙏 Děkujeme 🙏

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*