plyn
Domácí Finance Novinky

Německo a Polsko přebírají plynárenské firmy napojené na Rusko

Německo a Polsko v pondělí oznámily samostatné převzetí plynárenských společností napojených na ruského energetického giganta Gazprom a uvedly, že cílem těchto kroků je zajistit dodávky v době, kdy se Evropa potýká s energetickou krizí spojenou s válkou na Ukrajině. Německo uvedlo, že znárodňuje bývalou německou dceřinou společnost Gazpromu několik měsíců poté, co ji dostala pod kontrolu vládní agentura, což je jeho poslední znárodnění v energetickém průmyslu od ruské invaze.

Vláda se odvolala na zadluženost společnosti, která byla přejmenována na Zabezpečení energie pro Evropu, a uvedla, že tento krok činí, aby odvrátila nebezpečí bankrotu a zajistila její další fungování. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že SEFE, která se zabývá obchodem, přepravou a skladováním zemního plynu v Německu a sousedních zemích, je „klíčovou společností pro zásobování Německa energií“.

Polská vláda mezitím uvedla, že převzala „dočasnou nucenou správu“ podílu Gazpromu v systému plynovodů Jamal na polském území. Uvedla, že převzetí je nutné pro energetickou bezpečnost země a pro zajištění hladkého rozhodování ve společnosti, která má zásadní význam pro toky plynu. V době, kdy evropské země podpořily Ukrajinu, Rusko snížilo dodávky zemního plynu, který se používá k vytápění domácností, výrobě elektřiny a pohonu průmyslu, čímž vyvolalo energetickou krizi, která podporuje inflaci a nutí některé továrny zavírat, protože ceny rostou. Německo, které bylo před válkou významným dovozcem ruského plynu, od konce srpna žádný plyn z Ruska nedostává, zatímco Polsko bylo odříznuto od dodávek v dubnu.

Polský ministr pro rozvoj a technologie Waldemar Buda uvedl, že převzetí vedení je nezbytné k zajištění řádného fungování plynovodní společnosti EuRoPol Gaz, kterou vlastní PAO Gazprom a polský energetický gigant PKN Orlen. Poté, co Polsko uvalilo sankce na společnost PAO Gazprom kvůli válce na Ukrajině, Buda uvedl, že ve společnosti EuRoPol Gaz nastala „patová situace v rozhodování“, kdy polský provozovatel nemá „žádného partnera“, s nímž by mohl rozhodovat o nezbytných údržbářských pracích.

„Děláme vše pro to, abychom eliminovali dopady ruské agrese a odstranili ruský kapitál a ruský vliv,“ řekl Buda.

V Německu se do rozhodnutí o znárodnění bývalé dceřiné společnosti Gazpromu promítly také nejasnosti ohledně vlastnictví a sankcí. Na začátku dubna německá vláda pověřila řízením tehdejšího Gazprom Germania svého regulátora sítí poté, co bývalá mateřská společnost neprůhledným způsobem přerušila s touto jednotkou vazby. Regulátor byl jmenován správcem společnosti s právem odvolávat a jmenovat manažery. Společnost byla následně postižena sankcemi ze strany Ruska v odvetě za západní sankce kvůli Ukrajině.

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že ruské sankce dostaly společnost do obtížné finanční situace a že obchodní partneři a banky s ní v důsledku nejasné vlastnické situace buď ukončili vazby, nebo odmítli navázat nové. SEFE již obdržela vládní půjčky ve výši 11,8 miliardy eur (12,2 miliardy USD) na stabilizaci společnosti. Ta se nyní zvyšuje na 13,8 miliardy eur.

Vláda převezme společnost SEFE prostřednictvím snížení kapitálu, které odstraní dosavadní akcionáře, a vložením nového kapitálu ve výši přibližně 225,6 milionu eur pod hlavičkou státem vlastněné holdingové společnosti. Jedná se o poslední znárodnění energetického sektoru ze strany Německa. V září vláda uvedla, že německé úřady přebírají kontrolu nad třemi ropnými rafineriemi vlastněnými Ruskem, aby zajistily energetickou bezpečnost. Dvě dceřiné společnosti ruského ropného gigantu Rosněfť přešly pod správu národního regulátora sítí.

Krátce poté vláda oznámila znárodnění největšího dovozce zemního plynu v zemi, společnosti Uniper. Ztráty společnosti narůstaly, protože Rusko snížilo dodávky plynu.

Zdroj: APnews.com

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*