Kyjev
Novinky Zahraniční

Kyjev se připravuje na zimu bez tepla, vody a elektřiny

Starosta ukrajinského hlavního města Kyjeva varuje obyvatele, že pokud Rusko bude i nadále zasahovat do energetické infrastruktury země, musí se připravit na nejhorší – a to znamená, že v mrazu nelze vyloučit, že nebudou mít elektřinu, vodu ani teplo.

„Děláme vše pro to, abychom se tomu vyhnuli. Ale buďme upřímní, naši nepřátelé dělají vše pro to, aby město bylo bez tepla, bez elektřiny, bez dodávek vody, obecně, abychom všichni zemřeli. A budoucnost země a budoucnost každého z nás závisí na tom, jak jsme připraveni na různé situace,“ řekl starosta Vitalij Kličko státním médiím.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoposelství k národu v neděli uvedl, že bez elektřiny je asi 4,5 milionu lidí. Vyzval Ukrajince, aby vydrželi útrapy a „tuto zimu musíme překonat a na jaře být ještě silnější než nyní“.

Rusko se v posledním měsíci zaměřilo na údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, které způsobily nedostatek elektřiny a výpadky v celé zemi. V neděli docházelo v Kyjevě v některých částech města a okolních regionech k hodinovým střídavým výpadkům proudu.

Různé výpadky byly plánovány také v Černihivské, Čerkaské, Žytomyrské, Sumské, Charkovské a Poltavské oblasti, uvedl ukrajinský státní energetický operátor Ukrenergo.

Kyjev plánuje rozmístit asi 1 000 odběrných míst, ale není jasné, zda to bude pro třímilionové město stačit.

Zatímco Rusko zesiluje útoky na hlavní město, ukrajinské síly postupují na jihu. Obyvatelé ukrajinského města Cherson okupovaného Ruskem obdrželi na své telefony varovné zprávy vyzývající je k co nejrychlejší evakuaci, uvedla v neděli ukrajinská armáda. Ruští vojáci varovali civilisty, že se ukrajinská armáda připravuje na masivní útok, a řekli lidem, aby okamžitě odešli na pravý břeh města.

Ruské síly se připravují na ukrajinskou protiofenzívu s cílem dobýt zpět jižní město Cherson, které bylo dobyto během prvních dnů invaze. V září Rusko nezákonně anektovalo Cherson a další tři oblasti a následně vyhlásilo ve čtyřech provinciích stanné právo.

Kremlem dosazená správa v Chersonu již z města vystěhovala desítky tisíc civilistů.

Rusko současně „okupuje a evakuuje“ Cherson a snaží se přesvědčit Ukrajince, že odjíždí, zatímco ve skutečnosti se zakopává, uvedla ve státní televizi mluvčí ukrajinských Jižních sil Natalija Humenjuková.

„Jsou tam obranné jednotky, které se zakopaly poměrně mohutně, zůstalo tam určité množství techniky, jsou tam zřízena palebná postavení,“ řekla.

Ruské síly se zakopávají také v ostře sledovaném regionu na východě země, čímž zhoršují již tak těžké podmínky pro obyvatele a bránící se ukrajinskou armádu po nezákonné anexi a vyhlášení válečného stavu Moskvou v Doněcké provincii.

Útoky téměř zcela zničily elektrárny, které obsluhují město Bachmut a nedaleké město Soledar, uvedl ukrajinský gubernátor regionu Pavlo Kyrylenko. Ostřelování zabilo jednoho civilistu a tři zranilo, informoval v sobotu pozdě večer.

Zdroj: APnews.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*