Helikoptera NASA Ingenuity
Tech

Helikoptéra na Marsu. Sci-FI? Ne, od února realita!

Vesmírná agentura NASA je blízko zdolání dalšího milníku. Pokud se 18. února 2021 podaří vozítku Perseverance na Marsu bezpečně přistát, můžeme být přeneseně svědky prvního letu helikoptéry na rudé planetě.

Mini helikoptera Ingenuity

Co je Ingenuity ?

Infenutidy je mini helikoptéra, sestrojená inženýři z jihokalifornské společnosti Jet Propulsion Laboratory a vývoj tohoto drobného zařízení trval více než 6 let. Samotný stroj váží necelých 1,8 kilogramu a vydal se na cestu k Marsu 30. července 2020.

Vytvoření stroje, který by byl schopný létat v nehostinných podmínkách Marsu, především pak v extrémně řídké atmosféře, jejíž hustota odpovídá pouze 1 % hustoty atmosféry pozemské, bylo velmi složitým úkolem. JPL sice prováděla ověřovací zkoušky i cvičné lety v komoře simulující podmínky na Marsu, nicméně i tak půjde o vůbec první pokus podobného typu v praxi.

Tento obrázek ukazuje události, ke kterým dochází v posledních minutách téměř sedmiměsíční cesty, kterou vozítko Perseverance podnikne na Mars.

To jestli se podaří vozítku Perseverance úspěšně přistát v oblasti kráteru pojmenovaného Jezero a jestli zvládne Infenutidy let v drsných podmínkách Marsu, kde klesají teploty až k minus devadesáti stupňům Celsia se dozvíme již za několik málo týdnů.

🙏 Podpořte nás, dejte nám like 🙏

Pokud vás naše články zaujaly, podpořte nás sledováním našeho Facebook profilu facebook.com/aktualizovano/ nebo sdílením článku se svými přáteli. Děkujeme.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*