Koronavirus domácí mazlíčci
Novinky Zahraniční

K zastavení COVID19 je nutné očkovat kočky a psy, tvrdí vědci!

Pro kompletní eliminaci viru COVID19 bude nutné proočkovat i populaci domácích mazlíčků. Především proto, aby se zabránilo zpětnému šíření nemoci zpět na člověka.

Je již vědecky potvrzeno, že virus může napadat řadu zvířat mezi které patří psi, kočky, nebo třeba i norkové. Podle článku publikovaného v prestižním vědeckém časopise The Virulence, na kterém se podíleli odborníci z University of East Anglia (UEA), výzkumného zařízení v Norwichi, Earlham Institute a University of Minnesota, může vzhledem k pokračování mutace viru dojít k situaci zpětnému přenosu na člověka představovat významné a dlouhodobé riziko pro veřejné zdraví.

Cock van Oosterhout, profesor evoluční genetiky na UEA, uvedl, že psi a kočky se mohou nakazit Covid-19, ale zatím nejsou známé žádné případy, kdy by došlo k přenosu zpět na člověka. „I tak má určitě smysl vyvíjet vakcínu pro domácí zvířata a to především jako preventivní opatření ke snížení tohoto rizika,“ uvedl. „Naše společnost musí být připravená na každé riziko, pokud jde o Covid-19. „Myslím, že nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je skutečně zvážit vývoj vakcín i pro zvířata”.

„Je zajímavé, že Rusové již začali vyvíjet vakcíny pro domácí mazlíčky, o kterých ještě nemáme mnoho informací.“ Kevin Tyler, šéfredaktor Virulence, uvedl: „Kočky mají bezpříznakový průběh, ale mohou se nakazit a teoreticky tak infikovat i člověka. Existuje riziko, že se nemoc začne nekontrolovatelně šířit v populací těchto domácích mazlíčků, stejně jako tomu bylo u norků a začnou se vyvíjet další specifické kmeny, které by mohly znamenat riziko pro člověka.

Koronavirus u domácích mazlíčků tak v současnosti velkým rizikem není, avšak vývoj vakcíny je možným řešením, jak potenciálnímu riziku v čas předejít.

🙏 Podpořte nás, dejte nám like 🙏

Pokud vás naše články zaujaly, podpořte nás sledováním našeho Facebook profilu facebook.com/aktualizovano/ nebo sdílením článku se svými přáteli. Děkujeme.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*