Pětina Čechů a Češek pije alkohol každodenně, odborníci bijí na poplach, protože asi milion lidí se pohybuje na tenké hranici mezi bezpečným a rizikovým pitím. Svou závislost si mnozí navíc neuvědomují, potíže bagatelizují a potíže s alkoholem řeší často až ve chvíli, kdy nezvládají vést běžný život nebo se přidají zdravotní obtíže. Přitom včasný terapeutický zásah urychluje léčbu. A jak poznat, že se už jedná o vybočení z normy a kde hledat pomoc?
Alkoholik = bezdomovec s červeným nosem?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že mezi příznaky alkoholismu patří opuchlý obličej a červený nos dotyčného. Alkoholikem pak může být jedině bezdomovec nebo člověk podobného vzezření, který se potácí s lahví pálenky nebo nejlacinějšího krabicového vína v okolí nádraží nebo v parku u některého supermarketu. To je velmi pokřivený obraz, závislost na alkoholu totiž vzniká i při časté konzumaci menšího množství alkoholu, záleží totiž také na důvodu, pro který dotyčný po sklence sáhne.
Zdravé pití alkoholu neexistuje
Odborníci a adiktologové, navíc upozorňují, že žádné zdravé nebo doporučované množství alkoholu neexistuje. Každé pití alkoholu může být rizikové. Světová zdravotnická organizace však stanovila hranici mezi „nízkorizikovým“ a „vysocerizikovým“ pitím, kterou jsou 3 dcl vína denně pro muže a poloviční dávka pro ženy. Samozřejmě také záleží, při jaké příležitosti se pije. Při posezení s přáteli nebo při romantické večeři s partnerkou se jedná o potěšení a radost. Při pití na kuráž, kvůli stresu v práci či v rodinném životě nebo potížím se spánkem se však může jednat o problém.
Terapie kontrolované konzumace
Velmi rizikové jsou pak craving, kdy má dotyčný neodolatelnou touhu se napít nebo trpí sníženou sebekontrolou a opijí se do bezvědomí, případně pije i přes negativní životní nebo zdravotní důsledky. V tom případě je jedinou možností léčba závislosti na alkoholu za pomoci abstinenční terapie nebo tzv. terapie kontrolované konzumace. Ta má za cíl posílit sebekontrolu daného jedince a odstranit psychologické spouštěče pro rizikové pití. Současně lze předepsat farmakologickou léčbu zahrnující také tzv. anticravingové preparáty znemožňující silnou intoxikaci.