Fotbaloví fanoušci na mistrovství světa ve fotbale, kde se téměř nepije alkohol, jsou ochotni platit vysoké ceny za pivo, několik z nich se pokusilo propašovat alkohol na stadiony, ale většina se prostě smířila s tím, že na prvním turnaji v muslimské zemi se pít nesmí.
Řídící orgán světového fotbalu FIFA v polovině listopadu, dva dny před zahájením prvního zápasu, změnil kurz a oznámil, že na stadionech v Kataru, kde je pití alkoholu nebo opilost na veřejnosti trestným činem, se nebude prodávat žádné alkoholické pivo.
Pivo je sice k dostání ve vyhrazených fanouškovských zónách mistrovství světa a v některých hotelech, ale pro mnoho fanoušků ze zemí, kde je pivo běžnou součástí zápasové rutiny, jsou potíže s hledáním alkoholu a jeho cena – půl litru se ve fanouškovských zónách prodává za 50 katarských rijálů (13,70 USD) – příliš vysoké.
„Pro mě je to tradice, dát si pivo, sledovat zápas, užívat si hru s přáteli,“ řekl Stefaan Pacquee, belgický lékař, který do Kataru přicestoval ze svého domova v australském Sydney, když se před nedělní porážkou Belgie 0:2 s Marokem vydal na stadion.
Řekl, že první zkušenost s pivem a fotbalem zažil v 16 letech se svým otcem.
„Takže mi to chybí. A nemyslím si, že mi to Budweiser Zero vynahradí. Ale co, jsme tady, je tu krásné počasí, skvělá atmosféra,“ řekl Pacquee.
Německý fanoušek Christian Kopatsch uvedl, že v jeho rodné zemi byl alkohol často zakázán na zápasech, které byly považovány za zápasy s vysokým rizikem násilí mezi fanoušky, takže převážně suché mistrovství světa pro něj nebylo velkou změnou.
Řekl, že si všiml změny v atmosféře, kdy kromě drobných potyček mezi několika fanoušky Mexika a Argentiny nebyly hlášeny žádné násilnosti, na rozdíl od problémů, které vypukly v Belgii po vítězství Maroka, a rvaček mezi fanoušky Anglie a Walesu na španělském Tenerife.
„Myslím, že je to klidnější. Nemáte všude ty hodně opilé lidi a lidé jsou prostě normální a spokojení,“ řekl Kopatsch před nedělní remízou Německa 1:1 se Španělskem.
Zdroj: Reuters.com