NASA ERBS
Novinky Zahraniční

NASA očekává o víkendu pád jednoho ze starých satelitů

NASA oznámila předpokládaný pád jednoho z nejvysloužilejších provozovaných satelitů, který má za sebou úctyhodných 38 let ve službě. NASA v pátek uvedla, že pravděpodobnost pádu trosek na kohokoli je „velmi nízká“. Podle odborníků, většina družice o hmotnosti 2 450 kg shoří při návratu do atmosféry. Očekává se však, že některé části však mohou přežít. Vesmírná agentura odhaduje pravděpodobnost zranění padajícími troskami na přibližně 1 ku 9400.

Podle ministerstva obrany se očekává, že vědecká družice dopadne v neděli večer,+- 17 hodin. Kalifornská společnost Aerospace Corp. však předpokládá, že družice spadne v pondělí ráno, plus minus 13 hodin, a to po dráze vedoucí nad Afrikou, Asií, Blízkým východem a nejzápadnějšími oblastmi Severní a Jižní Ameriky.

Družice Earth Radiation Budget, známá jako ERBS, byla vypuštěna v roce 1984 na palubě raketoplánu Challenger. Přestože předpokládaná doba jejího provozu byla dva roky, družice prováděla měření ozonu a dalších atmosférických veličin až do svého vyřazení v roce 2005. Družice zkoumala, jak Země pohlcuje a vyzařuje sluneční energii.

Družice dostala od Challengeru zvláštní rozloučení. První americká žena ve vesmíru, Sally Rideová, vypustila družici na oběžnou dráhu pomocí robotického ramene raketoplánu. Při téže misi se uskutečnil první výstup do vesmíru, který provedla americká žena: Kathryn Sullivanová. Bylo to poprvé, kdy dvě astronautky letěly do vesmíru společně.

Zdroj: Apnews.com

Nepřehlédněte

Hledáte kvalitní LED žárovky, nebo pájecí stanice? Navštivte Svetsoucastek.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*