Snížení cen automobilů tesla
AutoMoto Finance Investice

Snížení cen pomohlo automobilce Tesla obnovit poptávku, v roce 2023 plánují prodat až 2 miliony automobilů.

Agresivní snižování cen společnosti Tesla podpořilo poptávku po jejích elektromobilech, uvedl ve středu její šéf Elon Musk a odmítl obavy, že slabá ekonomika sníží zájem kupujících.

Společnost ve středu mírně překonala cíle Wall Street ohledně tržeb a zisků za čtvrté čtvrtletí a to navzdory prudkému poklesu ziskových marží u vozidel a snažila se ujistit investory, že dokáže snížit náklady, aby se v příštím roce vyrovnala s recesí a sílící konkurencí.

Hluboké snížení cen tento měsíc postavilo Teslu do pozice iniciátora cenové války, ale její prognóza letošního nárůstu objemu vozů o 37 % na 1,8 milionu vozů byla oproti roku 2022 nižší. Vyhlídky společnosti Tesla v oblasti prodeje, která čelí slabší ekonomice, jsou pro investory klíčové. Společnost uvedla, že se drží svého dlouhodobého cíle 50% složeného ročního růstu tržeb.

Musk se k této otázce vyjádřil na začátku telefonátu s investory a analytiky. „Tyto cenové změny mají pro běžného spotřebitele skutečně velký význam,“ uvedl a dodal, že objednávky vozidel byly v lednu zhruba dvojnásobné oproti výrobě, což automobilku přimělo k malému zvýšení cen SUV Model Y.

Musk, který v posledních letech nesplnil své vlastní ambiciózní prodejní cíle společnosti Tesla, uvedl, že dodávky by mohly v roce 2023 dosáhnout 2 milionů vozidel, pokud nedojde k vnějším poruchám.

„Na cestě se objeví nárazy a pravděpodobně budeme mít letos dost těžkou recesi,“ řekl. „Myslíme si, že poptávka bude dobrá, a to i přes pravděpodobný pokles celkového automobilového trhu.“

Společnost spoléhá na starší produkty a Musk uvedl, že Tesla Cybertruck, její další nový elektrický pickup, se začne sériově vyrábět až příští rok. Agentura Reuters v listopadu uvedla, že se tento očekávaný model začne sériově vyrábět až koncem letošního roku.

Tesla na březnovém dni pro investory podrobně představí plány na „platformu pro vozidla nové generace“.

Tesla uvedla, že její ziskové marže v automobilovém průmyslu, které ve sledovaném čtvrtletí klesly na dvouleté minimum 25,9 %, se budou pohybovat nad 20 %, na což tlačí náklady na náběh výroby baterií a nové továrny v Berlíně a Texasu, jakož i vyšší náklady na suroviny, komodity, logistiku a záruky.

Zdroj: Tesla.com a Reuters.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*