Pojištění odpovědnosti má smysl
Produkty Více+

Pojištění odpovědnosti má smysl v práci i v běžném životě

Nabídka pojistných produktů je ohromná. S trochou nadsázky lze konstatovat, že se dnes dá pojistit prakticky cokoliv – od nemovitosti přes automobil až po mobilní telefon. Ale co když nedopatřením způsobíte škodu někomu jinému? I na to existuje záplata – pojištění odpovědnosti. Můžete si ho sjednat pro případ, že byste někoho poškodili v občanském životě, ale i v práci.

K čemu vám pojištění odpovědnosti bude?

České zákony jsou mnohdy nešťastně formulované až nejasné. To však neplatí odpovědnosti za škodu. Ta je definována naprosto srozumitelně. Vznikne-li vaším jednáním škoda na majetku či zdraví, nesete za ni plnou odpovědnost. A pozor – zodpovědnost máte také za členy své rodiny a zvířata.                                                          

Pojištění občanské odpovědnosti může být k nezaplacení v mnoha diametrálně odlišných situacích, které mají společného jmenovatele – vzniklou škodu na cizím majetku či zdraví. Příkladem může být váš strom, který spadne přes plot na sousedovo auto, ale také dopravní nehody, k níž dojde kvůli nepozornosti vašeho dítěte. Připomínáme, že za škody v občanském životě se odpovídá v jejím plném rozsahu. Pojištění odpovědnosti vás může vytáhnout z pořádného maléru.

Pojištění odpovědnosti má smysl
Pojištění odpovědnosti má smysl

K jakým nehodám dochází v práci, a kolik může zaměstnavatel požadovat?

Přesuňme se teď z občanského života na vaše pracoviště. Bez ohledu na to, zda trávíte pracovní dobu na pohodlném kancelářském křesle, za volantem v terénu nebo ve výrobní hale, čelíte mnoha potenciálním rizikům. Výše odpovědnosti je stanovena na 4,5násobek průměrné hrubé mzdy. Pro zaměstnance pobírajícího 30 tisíc měsíčně to znamená limit 135 tisíc korun. V praxi to znamená, že zničený notebook v hodnotě 50 tisíc korun zaplatí v plné výši. Za škodu na firemním automobilu pak nejvýše oněch 135 tisíc korun.

Za určitých okolností může i zaměstnanec odpovídat za škodu v plném rozsahu. Neomezená odpovědnost platí v případě dohody o odpovědnosti za svěřené hodnoty či ztrátu svěřených hodnot apod. A také u škody způsobené úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek

Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Pojištění odpovědnosti zaměstnance není drahé. Obvyklá cena se pohybuje v rozmezí několika set až tisíc korun za rok, vždy podle rozsahu pojistného krytí. Každopádně jde o pakatel v porovnání s tím, co po vás může požadovat zaměstnavatel.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*