Nejsilnější pasy pro rok 2023
Cestování Novinky Zahraniční

Nejsilnější pasy pro rok 2023. Češi patří mezi elitu, uhodnete vítěze?

Britská poradenská společnost Henley & Partners i letos zveřejnila analýzu nejsilnějších pasů pro rok 2023. I když řada Čechů bere cestování do zahraničí bez strachu z možných komplikací při schvalování víz jako samozřejmost, nejedná se ve světě rozhodně o standard. Na svůj pas můžeme být náležitě hrdí, v celkovém hodnocení jsme obsadili společně s Belgií, Novým Zélandem, Norskem, Švýcarskem a USA, sedmou příčku. S naším pasem se tak můžete vydat do celkem 186 zemí světa, z celkového počtu 227 destinací.

Analýza se opírá o data International Air Transport Authority (IATA) a mezi země, které se dají navštívit „bez víza“ jsou počítány všechny země, kde ke vpuštění není potřeba schválení místními orgány před příjezdem. Jde tedy i o země, které nabízí možnost víz po příletu, případně prostřednictví elektronické cestovní autority (ETA).

Již po páté v řadě se Japonsko umístilo na prvním místě a japonští občané nyní mohou navštívit 193 destinací z 227. Jihokorejské a singapurské pasy se dělí o druhé místo s počtem 192 zemí.

Za touto trojicí pasů následuje řada evropských zemí, včetně Německa a Španělska, které se shodně umístily na třetím místě a mohou se pochlubit bezvízovým stykem se 190 zeměmi světa. Na čtvrtém místě následují Finsko, Itálie a Lucembursko se skóre 189 bodů. Na pátém místě se umístily Rakousko, Dánsko, Nizozemsko a Švédsko se skóre 188 zemí.

Slovensko se umístilo na desáté příčce s celkovým počtem 183 zemí a například Rusko až na 49. místě s pouze 118 zeměmi světa. Pokud by vás zajímalo, které státy se umístily na samém chvostu, tak předposlední příčku obsadil Irák s 29 zeměmi a nejslabší pas mají obyvatele Afghánistánu.

Zajímavý je posun v případě Spojeného království a USA, kdy se tyto země ještě v roce 2014 společně dělili o první místo. Nyní je Spojené království na šesté příčce a USA na sedmé.

TOP10 nejsilnějších pasů

  1. Japonsko (193 zemí)
  2. Singapur, Jižní Korea (192 zemí)
  3. Německo, Španělsko (190 zemí)
  4. Finsko, Itálie, Lucembursko (189 zemí)
  5. Rakousko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko (188 zemí)
  6. Francie, Irsko, Portugalsko, Spojené království (187 zemí)
  7. Belgie, Česká Republika, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, USA (186 zemí)
  8. Austrálie, Kanada, Řecko, Malta (185 zemí)
  9. Maďarsko, Polsko (184 zemí)
  10. Litva, Slovensko (183 zemí)

Celý report si můžete přečíst ZDE.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*